apel na apel - Szkolne Koło Ekologiczne
Dodane przez justynaz dnia Listopad 18 2019 16:39:18

Ogłaszamy modę na opakowania drugich śniadań, którym nadamy drugie życie!!!


Szkolne Koło Ekologiczne zaprasza całą społeczność szkolną do współpracy nad poprawą kondycji środowiska naszego życia i zadbanie o przyszłość naszej planety.

W czasie ostatnich lat udowodniliśmy, że możemy wiele zdziałać wspólnymi siłami, bo nauczyliśmy się segregować odpady, dzięki czemu trafiają do powtórnego wykorzystania. W naszej szkole, w poprzednim roku szkolnym, do recyklingu przekazaliśmy blisko 20 ton makulatury, ponad 3 tony przezroczystych butelek plastikowych po napojach, ponad 150 kg aluminiowych puszek po napojach i 660 kg baterii. W bieżącym roku liczymy na jeszcze większe zbiory.

Proponujemy jednak rozszerzenie działań, które mogą przynieść pożytek naszej Ziemi, poprzez dążenie do zmniejszenia ilości odpadów.

Codziennie kosze na śmieci zapełniamy opakowaniami po przyniesionym do szkoły drugim śniadaniu i najczęściej są to: woreczki śniadaniowe, folia aluminiowa czy folia spożywcza, butelki plastikowe. Każde z tych opakowań jest użyte tylko przez parę godzin, a potem dziesiątki i setki lat czeka na unicestwienie. Spróbujmy zmienić ten stan.

Od jutra wprowadzamy w naszej szkole modę i promocję opakowań wielokrotnego użytku, np. tak zwanych śniadaniówek, jak również opakowań, którym nadamy drugie życie, np. torebkom po makaronie, ryżu, chrupkach kukurydzianych, po bułce czy chlebie z Herta, i im podobnym. Jeśli w nich bedziecie przynosić swoje drugie śniadanie, to w wybrane dni przy wejściu do szkoły, wszystkie osoby, które zechcą pochwalić się opakowaniem swego śniadania powtórnie wykorzystanym, otrzymają za każdym razem drobną nagrodę oraz zdobędą 10 punktów dodatnich z zachowania.

Zapraszamy i zachęcamy całą społeczność szkolną do współpracy.

Zadbajmy o losy przyszłych pokoleń i nie zostawiajmy im w spadku hałd długo rozkładających się odpadów.

Zanim sięgniesz po nowy woreczek, folię, zastanów się, czy nie możesz zastąpić ich czymś, co można ponownie, czasem wielokrotnie zastosować jako opakowanie dla Twojego drugiego śniadania.


Images: podsumowanie 015.jpg