Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

"Chcemy być sobą"

W marcu klasy pierwsze gimnazjum zostały objęte realizacją programu profilaktycznego „Chcemy być sobą”. Środki pozyskane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostaną przeznaczone na integrację zespołów klasowych.
Pierwszym działaniem było przeprowadzenie biwaku połączonego z wycieczką do Wrocławia. Uczniowie w ramach rozwijania zainteresowań odwiedzili redakcję Gazety Wyborczej, gdzie zapoznali się z pracą dziennikarzy i etapami redagowania gazety codziennej. Było też coś dla ciała – pobyt w Parku Wodnym –pełny relaks! Po powrocie do szkoły czekał smaczny obiad, a potem praca w grupach nad realizacją zadania z edukacji rówieśniczej Podstawowe prawa człowieka i dokumenty, które o nich mówią. Już wkrótce uczniowie zaprezentują efekty swojej „ciężkiej „ pracy na apelu szkolnym!

Adopcja Serca

W marcu klasy pierwsze gimnazjum przystąpiły do Adopcji Serca i będą finansować edukację dziecka z afrykańskiego państwa za pośrednictwem misjonarzy. Złożenie deklaracji Adopcji Serca poprzedziło spotkanie uczniów z przedstawicielem Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Mairiti” we Wrocławiu. Uczniowie dowiedzieli się wielu szczegółów dotyczących warunków życia dzieci w Afryce i zasad adopcji.

Edukacja rówieśnicza

W bieżącym roku szkolnym w ramach edukacji rówieśniczej realizujemy projekt „Tak – znam swoje prawa”.
Klasy przygotowują wylosowane zagadnienia i prezentują je kolegom w szkole, w różnych formach: plakatów, ulotek, gazetek, scenek na apelu, wierszy i piosenek. Każdy prezentowany temat kończy się quizem sprawdzającym zdobytą przez uczniów wiedzę.
Oprócz prezentacji tematów podjęliśmy też praktyczne działania związane z prawami człowieka.
W grudniu we współpracy z wrocławskim oddziałem Amnesty International, przeprowadziliśmy akcję pisania listów w obronie „więźnia sumienia” Rosjanina Artura Achmatchanowa. Wysłaliśmy do prezydenta Rosji 120 listów! Zakup znaczków do Moskwy sponsorowali uczniowie.

Basen w nagrodę

Dnia 16 stycznia kl. IVa i IIa Gim. przeżyła wyjątkowy dzień. Można było nieźle powywijać. Otóż za wyniki w nauce - czyli najmniej ocen ndst. w I semestrze klasy w nagrodę otrzymały wyjazd na basen do Brzegu.
Zjeżdżalnie, odpoczynek w bąbelkach, ostre pływanie, a także nurkowanie - to niektóre z zajęć, które długo pozostaną w pamięci prymusów.
Warto było trochę „pokuć” :)

Obchody rocznicy 11 listopada

OBCHODY ROCZNICY 11 LISTOPADA.

7 listopada byliśmy uczestnikami przedstawienia przygotowanego przez klasy pierwsze gimnazjum. Spektakl dla upamiętnienia 90 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wyraziście przybliżył sytuację Polaków i Polski prawie sprzed wieku oraz nastroje tamtych czasów. W przeniesieniu się w tak odległą i obcą nam epokę sprzyjały liczne rekwizyty z początków ubiegłego stulecia zgromadzone przez uczniów obu klas gimnazjalnych oraz przygotowana przez nich scenografia chaty wiejskiej i lasu. Spektakl był odbierany przez widownię z uwagą i zainteresowaniem. Oprócz szkolnej braci mogli go obejrzeć również rodzice aktorów na dodatkowym występie tego samego dnia. Całość śledziła również pani redaktor „Gazety Powiatowej” Wioletta Kamińska, która napisała o tym w lokalnym tygodniku.

ROŚNIEMY JAK DĘBY W ZESPOLE SZKÓŁ W BYSTRZYCY

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Bystrzycy, w dniach od 10 października do 6 listopada 2008 r., wzięli udział w cyklu zajęć edukacyjnych zaplanowanych i przeprowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Oława pod hasłem „Rośniemy jak dęby”.

• Szóstoklasiści wybrali się do lasu na spotkanie z leśnikiem
Sławomirem Szczerbą, który przekonał ich, jak wiele łączy matematykę
z lasem. Wykonali tam szereg ciekawych i praktycznych przeliczeń z wykorzystaniem naturalnych okazów.

• Uczniowie klas piątych podczas wycieczki do lasu przyjrzeli się piętrowej
budowie roślinności, doświadczyli zróżnicowanego oddziaływania czynników pogodowych (nasłonecznienia, wiatru, wilgotności) w poszczególnych warstwach lasu.
Z zebranych, a następnie wysuszonych okazów roślinnych, każdy uczeń wykonał zielnik, przypisując określone gatunki roślin odpowiadającym im piętrom lasu.

• Uczniowie klas piątych i szóstych obejrzeli cykl filmów o zależnościach
pokarmowych występujących w lesie, znaczeniu tego ekosystemu w życiu człowieka, oraz wzięli udział w szkolnym konkursie ekologicznym, którego tematyka oparta była na wiedzy o lesie.

• Dzieci z wszystkich klas sprzątały obrzeża lasu w pobliżu szkoły.

• Uczniowie klas 4-6, pod okiem nauczyciela plastyki, wykonali jesienne kompozycje z kolorowych liści.

Ekologia 2008/2009

EKOLOGIA EKOGOK

Przez cały rok szkolny w naszej klasie prowadzona jest zbiórka „drogocennych śmieci”.

Od września zebraliśmy 5,5 tony makulatury, 60 kg puszek i 130 kg baterii.
Za 2 kg makulatury uczeń zdobywa 1 punkt zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania, za 3 puszki lub 3 baterie również po 1 punkcie. Semestralnie maksymalnie można otrzymać po 30 pkt. za każdy surowiec wtórny. W ten sposób nagradzani są ekolodzy – ciułacze, ale płynie z tego nieokreślony zysk dla środowiska:

1. Zasoby przyrody są powtórnie wykorzystywane a nie bezmyślnie marnowane.
2. Odpady, których jesteśmy coraz „doskonalszymi producentami, nie będą zalegały na wysypiskach śmieci setki lat, ale zostaną przetworzone na inne produkty. Przyszłe pokolenia nie nazwą nas marnotrawcami i egoistami, dbającymi jedynie o własną wygodę.
3. Przyszłe pokolenia nie nazwą nas marnotrawcami i egoistami, dbającymi jedynie o własną wygodę.
4. Nasza szkoła ma szansę zdobyć kolejną nagrodę w corocznym konkursie Zielony las organizowanym przez EKOGOK w Gaci.


11 Maja w Bystrzycy i okolicznych wsiach odbędzie się zbiórka elektrośmieci (zużytych suszarek, mikserów, telewizorów, pralek i innych urządzeń zasilanych z baterii, prądem lub sieci).

Wygenerowano w sekund: 0.04
4,025,656 Unikalnych wizyt