Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

projekt edukacyjny z języka niemieckiego


Tytuł realizowanego przez nas projektu edukacyjnego z języka niemieckiego brzmiał: Ich erzähle dir ein Märchen – czyli w świecie baśni braci Grimm. Przez trzy miesiące spotykaliśmy się, aby zapoznać się z życiorysem i twórczością braci Grimm. Jednym z naszych zadań było przygotowanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej ciekawostki z baśni braci Grimm. Oprócz poznawania treści kulturoznawczych, rozwijania wiedzy dotyczącej niemieckich pisarzy, głównym celem naszego projektu było rozwijanie kompetencji językowych i kształcenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Dlatego też przygotowaliśmy w języku niemieckim naszą wersję bajki pt. Rotkäppchen – Czerowny Kapturek.


Klasa 1a gm


Images: IMG_7275.JPG

Uniwersytet Dziecięcy UNIKIDS w ZS w Bystrzycy!!!!!!

Misją Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS jest rozbudzenie w dzieciach naukowej pasji poprzez pokazanie, że nauka to fascynująca przygoda, która może trwać całe życie. UNIKIDS to naukowa zabawa w studiowanie. Na tych zajęciach dzieci będą mogły znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Zajęcia obejmują tematy z różnych dziedzin wiedzy m.in. z Chemii, Astronomii, Antropologii, Biologii, Fizyki, Paleontologii, Medycyny, Prawa i wielu innych.


Images: DSCF4704.JPG

 

29.04.2017 w ZS w Bystrzycy odbyły się pierwsze zajęcia UNIKIDS. Tematem zajęć była chemia. Tak trudna, na co dzień do zrozumienia tym razem okazała się być bardzo ciekawa. Każdy uczestnik wykładu zapoznał się z przepisami obowiązującymi w laboratorium chemicznym, następnie wykonywał doświadczenia detektywistyczne. Dziś laboratoria detektywistyczne wyposażone są w skomplikowane chromatografy i spektrofotometry, które ułatwiają łapanie przestępców. Za czasów Sherlocka Holmes'a nie było takich metod, a detektywi świetnie radzili sobie z zagadkami kryminalnymi. My również udowodniliśmy, że nie ma przed nami tajemnic i potrafimy wykryć i zabezpieczyć każdą podejrzaną substancję, a zabawa w laboratorium kryminalistyczne pokazała, że nauka jest frajdą. Poznaliśmy zarówno dawne jak i współczesne metody analizy substancji, sprawdziliśmy jak działają m.in. detektory czy atramenty sympatyczne, poznaliśmy również kilka efektów specjalnych, których nie powstydziłby się nawet McGyver.


Zapraszam na kolejne zajęcia!


Koordynator  Iwona Kivrak


Images: teatr3.jpg

 

Wykrywaliśmy substancję, która fabryka zatruła nam rzekę!!!!!!Wizyta uczniów klas II gimnazjum w Urzędzie Gminy i Starostwie Powiatowym w Oławie

Dnia 24 kwietnia uczniowie klas drugich gimnazjum udali się do Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego w Oławie. Celem wycieczki było uzupełnienie wiedzy na temat samorządu lokalnego w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie. Gimnazjaliści zostali ugoszczeni przez zastępcę Wójta Gminy Oława panią Teresę Jurijków-Górską. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak działa samorząd lokalny oraz jaka jest nasza gmina. Swoją wiedzę wzbogacili również o to jak działa urząd oraz jakie są najbliższe plany samorządowe. Pani wójt opowiadała o swojej pracy i procedurach w urzędzie, odpowiadała na zadane pytania oraz przedstawiła, jakie projekty będą realizowane w najbliższym czasie w Bystrzycy.


Kolejnym punktem wycieczki było Starostwo Powiatowe w Oławie, w którym bystrzyckich uczniów ugościli: pan Michał Rado - Radny Powiatu Oławskiego, pani Małgorzata Łagowska - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia oraz pani Małgorzata Błach. Przypomniano wszystkim o sprawach organizacyjnych dotyczących powiatu. Z wiedzy oraz doświadczeń posiadanych przez pracowników, uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób funkcjonuje powiat, na czym polega praca w starostwie oraz jak wyglądają posiedzenia Rady Powiatu. Młodzież otrzymała drobne upominki.


Wizyty przebiegały w miłej atmosferze.  Uczniowie są bardzo wdzięczni władzom oławskich urzędów za sympatyczne przyjęcie i za uzyskanie cennych informacji.


Autorzy tekst: M.Masło, M.Woźniak, O.Turkiewicz.

Foto: A.Malita-Bień, Starostwo Powiatowe w Oławie.


 

Images: DSCN6.jpg

Images: P1010400.JPG

Klub Młodego Czytelnika

Starsi lubią  czytać młodszym.

Młodsi lubią słuchać starszych.

Uczniowie  klas trzecich założyli Klub Młodego Czytelnika. Bardzo chętnie odwiedzają najmłodszych kolegów i umilają im czas głośnym czytaniem.

Dzieci klas zerowych poznają przygody żółwia Franklina i inne ciekawe lektury.
Images: aktor_z_krakowa_02.jpg

Konkurs "Wielkanocna pisanka"

W tym roku konkurs plastyczny dla najmłodszych cieszył się dużym powodzeniem. Najmłodsi uczniowie przynosili piękne, kolorowe, małe, duże i nawet wielkie pisanki. Pomysłów na jajo  wielkanocne było wiele. Dzieci chętnie oglądały wystawę na parterze. Jurry konkursowe miało wielki problem z wybraniem pierwszego miejsca. Dlatego mamy aż 14 pierwszych miejsc !!!

Gratulujemy !

Images: aktor_z_krakowa_02.jpg

współpraca polsko -niemiecka

22 kwietnia na świetlicy wiejskiej w Bystrzycy wręczono nagrody oraz dyplomy uczennicom z naszej szkoły biorącym udział w polsko – niemieckim konkursie dotyczącym Unii Europejskiej. Głównym celem konkursu było rozwijanie współpracy polsko – niemieckiej oraz rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy dotyczącej Unii Europejskiej i jej przyszłości.

 

Images: IMG_7275.JPG

 

W czasie ostatniego spotkania przedstawicieli Bystrzycy z delegacją z zaprzyjaźnionej miejscowości Neckeroda z Niemiec wyróżniono cztery uczennice z naszej szkoły: Adę Michałowską, Natalię Lewandowską, Julię Sypniewską oraz Jessicę Kivrak. Uczennice te w czerwcu ubiegłego roku napisały prace opisujące wizję Unii Europejskiej w 2030 r., w których poruszyły takie sprawy jak: zamiana waluty ze złotówek na euro, lepszy poziom życia dla nowych pokoleń czy więcej miejsc pracy dla młodych. Prace dziewcząt w czasie spotkania w sierpniu z okazji obchodów 25 – lecia Trójkąta Weimarskiego złożono na ręce prezydenta Weimaru, a następnie przekazano ministrom spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji.

Delegacja z Niemiec wykorzystała okazję, iż mogła osobiście spotkać się z uczennicami, które brały udział w konkursie i tym samym w czasie oficjalnego spotkania nagrodziła dziewczęta upominkami i pamiątkowymi dyplomami.


Images: IMG_7275.JPG

KOGUCIK- Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie i Mieście Oława

20 kwietnia 2017 r. grupa "zerówkowiczów" reprezentowała naszą szkołę w gminnym konkursie KOGUCIK, który odbył się w Marcinkowicach. Nasze maluchy: Malwina Buczek, Dominika Prokopowicz, Bartosz Szuszkiewicz, Jacek Bobek i Igor Jana, wykazały się bardzo obszerną wiedzą na temat miasta i gminy Oława.
Images: wios13.jpg

Konkurs świąteczny "Wielkanocne jajo"

Dnia 12.04.2017r. został rozstrzygnięty konkurs świąteczny „Wielkanocne jajo” zorganizowany przez bibliotekę szkolną.  Konkurs przeznaczony był dla klas IV- VI, jednak chęcią wykazały się również nasze gimnazjalistki.

Tekst i fotografie: A. Zawer

Images: wios13.jpg

zbiórka darów dla Oleśnicy Małej

Grupa Wolontariatu działająca w naszej szkole zakończyła w środę zbiórkę darów spożywczych dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy Małej. Akcję koordynowały uczennice klas drugich gimnazjum: Joanna Sowa, Oliwia i Kornelia Kołodziej oraz Aleksandra Fedorowicz. Udało się uzbierać wiele artykułów: mąkę, kaszę, ryż, olej, dżemy, makarony, herbatę, cukier i inne.


Grupa Wolontariatu składa serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom oraz właścicielowi lokalnego sklepu, którzy włączyli się do akcji. Dziękujemy za pomoc i okazane serce. Bez Waszej pomocy nic byśmy nie zdziałali!


Images: IMG_7275.JPG

 

To tylko część produktów spożywczych, które udało się zebrać dzięki Wam:)


Images: IMG_7275.JPG


Wycieczka do Warszawy

W tym roku kolejna grupa gimnazjalistów uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Organizowana corocznie wycieczka do stolicy ma charakter nagrody dla uczniów, którzy wyróżniają się w różnych dziedzinach związanych z życiem szkoły. Tym razem doceniono najlepszych sportowców. A byli to: Jakub Bieszczad, Filip Bilewicz, Daria Pala, Oliwia i Kornelia Kołodziej, Aleksandra Fedorowicz, Julia Bielecka, Dominik Słocki, Filip Kwaśnicki oraz Kamil Kowal. Inicjatorami organizacji corocznych wycieczek do Warszawy są pan Michał Rado – Radny Powiatu Oławskiego oraz pan Mariusz Michałowski – Radny Gminy Oława oraz nauczyciel wf’u w naszej szkole. Niewątpliwie wielką atrakcją wyjazdu był lot samolotem. Po dotarciu do Warszawy i krótkim spacerze po stolicy uczniowie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie dwugodzinnej, nietypowej lekcji historii wszyscy z zapartym tchem słuchali opowieści o II wojnie światowej. Z pewnością pobyt w stolicy pozostanie na długo w pamięciach uczniów.

 

Images: IMG_7275.JPG

 

 

Robimy zakupy po angielsku

Klasa III b SP w ramach realizacji programu nauczania języka angielskiego w klasie trzeciej, przygotowała sklepy oraz banki, w których uczniowie mogli zrobić zakupy po angielsku lub pożyczyć pieniądze w banku. Zabawa została połączona z nauką podstawowych pojęć związanych z usługami i zakupami. Dzieci bardzo sumiennie przygotowały się do tych lekcji a zabawa była wyśmienita. Mam nadzieję, że w przyszłości wykorzystają one nabyte umiejętności np. przy robieniu zakupów za granicą.


Nauczyciel j.angielskiego Iwona Kivrak


Images: IMG_1390.JPG

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,690,885 Unikalnych wizyt