O szkole

Dokumenty

Niezbędnik rodzica

Biblioteczka rodzica

Samorząd Uczniowski

Losowa Fotka

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 11
-> Najnowszy użytkownik: KrystynaMarcinkowska

Przetłumacz stronę


Niezbędnik

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Unikids w Bystrzycy

Uniwersytet UNIKIDS w Bystrzycy

Już po raz trzeci spotkaliśmy się w sobotę 14.10.2017 na zajęciach UNIKIDS. Tym razem były to zajęcia pod tytułemPoznajemy Gady”


Co było pierwsze, węże czy jaszczurki? Czy dinozaur to jaszczurka? A może dinozaury żyją do tej pory? Na te i wiele innych pytań mogliśmy wręcz namacalnie odpowiedzieć obrazując, co kryje się pod słowem „Gady”.

Jest wiele mitów, legend, które należy sobie przybliżyć, aby pojąć magię powstania tych niezwykłych stworzeń. Nasza planeta skrywa wiele różnych gatunków gadów, a każdy jeden jest inny i bardziej dziwny od poprzedniego. Dlatego też zamieszkują wszystkie kontynenty naszej planety. Jak one tego dokonały?

Nasza planeta, co rusz nas zaskakuje wielkością, barwnością oraz dziwnymi kształtami zwierząt nas otaczających. Nie ominęło to świata gadów, gdzie jedne potrafią chodzić po wodzie, inne mogą jednocześnie patrzeć do przodu i tyłu czy zmieniać intensywność ubarwienia. Dlatego nasz wykładowca postarał się w jak najdokładniejszy i zrozumiały sposób wyjaśnić te fenomenalne „dziwactwa” natury.

Gdy już poznaliśmy najbardziej niesamowite gady naszej planety, to wybraliśmy się do naszego kraju, gdzie też można spotkać takie stworzenia. Czy są one niebezpieczne, jadowite, pod ochroną? Na te i wiele nurtujących nas pytań dowiedzieli się uczniowie z klas O a i b, I a i b, III a, b i c, IV, V, VI, VII.

A może komuś na tyle podobają się gady, że chce z nimi żyć pod jednym dachem? Czy jest możliwe zamieszkanie z gadem? Tak! A jak tego dokonać – dowiedzieliśmy się krok po kroku, co jest potrzebne i dlaczego. Zabawa połączona z naukę to najprzyjemniejsza forma spędzania wolnego czasu. Polecamy!!!!!!

UWAGA! W trakcie zajęć były prezentowane żywe okazy gadów. / Kamelon, jaszczurki , węże oraz żółw.

Zapraszam na kolejne zajęcia w listopadzie! Koordynator Iwona Kivrak

 

Images: podsumowanie 015.jpg

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas trzecich SP przygotowali dla nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi i administracji uroczysty apel, w trakcie którego recytowali wiersze, składali życzenia oraz śpiewali piosenki, aby podziękować za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Każda klasa przygotowała dla swojego wychowawcy laurkę z życzeniami, których treści odczytano w czasie trwania apelu. Uczniowie wręczyli laurki także nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji.


Dzień Edukacji Narodowej jest upamiętnieniem dnia powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą państwową władzą szkolną w skali światowej, a jej działanie dotyczyło przede wszystkim zmiany kierunku wychowania społeczeństwa.


Images: podsumowanie 015.jpg


Dzień Patrona

9 października obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W ramach tego święta wszystkie klasy uczestniczyły w quizie wiedzy o Bronisławie Malinowskim. Po sprawdzeniu wiedzy o naszym patronie uczniowie zaprezentowali swoje talenty w szkolnych eliminacjach do powiatowego konkursu "Nie wiem kim będę w przyszłości, ale mam talent...". Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie : pani Ilona Czernik, pani Alicja Bronowicka, pani Martyna Czajkowska oraz pan Michał Rado. Ciekawym elementem były zawody w układaniu kostki Rubika na czas. Jednak najwięcej emocji wzbudziło losowanie uczniów z klas 7 oraz 2 i 3 gimnazjum, którzy wiosną pojadą na wycieczkę do Warszawy. Na koniec dnia klasy rywalizowały w zawodach sportowych – zabawa była znakomita!

 

Images: podsumowanie 015.jpg

Uczniowie przebrani za Bronisława Malinowskiego - patrona naszej szkoły!

Tydzień Przedsiębiorczości w naszej szkole!

Jaką wybrać szkołę po podstawówce i gimnazjum? Czy pójść na studia? Co w przyszłości chcę robić? Takie pytania zadawaliśmy sobie na zajęciach doradztwa zawodowego. Aby ułatwić nam odpowiedzi na podobne zagadnienia, nauczyciele, w ramach projektu ,,Zawodowe podróże”, zaproponowanego przez  PODN w Oławie, zabrali nas do lokalnych firm, zakładów, warsztatów rzemieślniczych i innych miejsc pracy.

W Oławie gościliśmyw redakcji Gazety Powiatowej, gdzie redaktor naczelny pan Jerzy Kamiński przedstawił jak wygląda praca dziennikarza, jakie należy mieć predyspozycje , aby zostać dobrym reporterem. W Studiu Reklamy WENA przekonaliśmy się, że kreatywność, dyspozycyjność, umiejętność współpracy w zespole, to podstawa, aby móc pracować w takim miejscu.

Zwieńczeniem wycieczki było wejście na oławski ratusz. Uczestnicy wycieczki mogli poznać jakie tajemnice skrywa obiekt w środku, także zostali wtajemniczeni w historię zegara, a po wejściu - obejrzeć cudowną panoramę Oławy i okolic. Kolejnym punktem było zwiedzanie Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. To był niesamowity czas spędzony w Oławie.

W Bystrzycy zwiedziliśmy zakład produkujący świeczki BartekCandles,  gdzie Pani Dominika Bryłkowska –Białek opowiadała jak funkcjonuje zakład pod kątem logistycznym. Byliśmy w firmie P.H.U. JOIN-TECH Tworzywa Pana Piotra Surowiaka, zajmującej się naprawą i konserwacją maszyn górniczych. Pan Piotr omówił blaski i cienie prowadzenia prywatnej firmy.
Udaliśmy się również  do Zakładu Stolarskiego Art Tom A Janik T Świtajło i Świtajło, w Błotach. Pan Tomasz Świtajło, tato naszej koleżanki opowiedział o zawodzie stolarza.

Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Oława z siedzibą w Bystrzycy. Tam, na spotkaniu z panem nadleśniczym Tomaszem Dziergasem, dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o zawodzie leśniczego. Wszędzie zwracano nam uwagę, że rynek pracy jest bardzo zróżnicowany, a obecnie od  pracowników wymaga się przede wszystkim wysokiej kultury osobistej, twórczego działania, dyspozycyjności  i chęci zdobywania nowej wiedzy i  umiejętności.  Zwieńczeniem naszych zawodowych podróży jest nakręcony przez uczniów film ,,Zawodowe Podróż Smerfów”, który weźmie udział w konkursie organizowanym przez PODN w Oławie z okazji  obchodów Tygodnia Kariery.

Dziękujemy przedstawicielom  firm:  Pani Dominice Bryłkowskiej- Białek, Panu Jerzemu Kamińskiemu,  Panu  Tomaszowi Świtajło, Panu Piotrowi Surowiakowi, Panu Tomaszowi Jurczakowi, Panu nadleśniczemu - Tomaszowi Dziergasowi  za serdeczne przyjęcie, poświęcony czas  i zapoznanie nas z wymaganiami obecnego rynku pracy.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bystrzycy
wraz z opiekunami

 

Images: podsumowanie 015.jpg

 

Dzień Chłopaka w 7a!

Z okazji Dnia Chłopaka 29 września w piątek, przygotowałyśmy dla naszych chłopców niespodzianki. Każda z nas miała okazję pochwalić się swoją pomysłowością oraz kreatywnością w wyborze prezentu dla wylosowanego chłopca z klasy. W tym szczególnym dniu śmiechu nie było końca. Upominki były żartobliwe, niektóre praktyczne. Na osłodę chłopcy dostali, upieczone przez dziewczyny, babeczki z wróżbami, które, jak sami stwierdzili, były przepyszne. W klasie panowała niezwykła atmosfera, dziewczyny były z siebie dumne, a chłopcy zadowoleni z prezentów. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Images: podsumowanie 015.jpg

Krasiejów

2 października klasy 4a oraz 4b uczestniczyły w wycieczce integracyjnej do Krasiejowa. Oprócz zwiedzania Juraparku, gdzie uczniowie wysłuchali interesujących opowieści o życiu dinozaurów, zwiedziliśmy także multimedialne oceanarium. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki było kino 5D oraz przejażdżka pociągiem w "tunelu czasu". Na koniec uczniowie brali udział w warsztatach paleontologicznych. Wycieczkę zorganizowano w ramach realizacji programu adaptacyjnego dla klas czwartych.

Images: podsumowanie 015.jpg

Bezpiecznie do szkoły

29 września odbyło się spotkanie uczniów klas 0 - IV z przedstawicielami Komendy Policji w Oławie dotyczące bezpieczeństwa poruszania się do i ze szkoły. Policjanci przypomnieli uczniom podstawowe zasady poruszania się po drodze pieszo i rowerem. Uczulali uczniów na właściwe zachowanie się podczas kontaktu z osobami, których nie znają. Uczniowie w skupieniu słuchali rad i przypomień policjantów. Spotkanie zakończyło się pytaniami uczniów. Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie uporządkowali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas drogi do i ze szkoły. Dziękujemy za spotkanie i prosimy o częstrze odwiedzanie nas w szkole - uczniowie klas 0 - IV.


Images: podsumowanie 015.jpg

Światowy Dzień Kropki

15 września - Światowy Dzień Kropki
Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książki dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka "The dot" opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dziewczynka dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braill’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubieć dziewczynkę, główną bohaterką utworu.

W tym roku szkolnym nasza szkoła pierwszy raz przystąpiła do tego wdarzenia.
Działo się wiele atrakcjnych dla dzieci rzeczy.

Weimar

Konkurs o Unii Europejskiej podsumowany w Weimarze

W ramach współpracy z niemiecką miejscowością Neckeroda uczennice gimnazjum Zespołu Szkół w Bystrzycy Natalia Lewandowska, Ada Michałowska, Julia Sypniewska, Jessica Kivrak podjęły się działań, które miały na celu rozpowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat Unii Europejskiej i jej przyszłości.  Wzięły one udział w konkursie o Unii Europejskiej pt. ,,Wizja Unii Europejskiej w 2030 roku”. Prace zostały przekazane ministrom spraw zagranicznych Niemiec, Polski i Francji.

 

Images: IMG_0580disc3.JPG

Wycieczka do Wrocławia

Panorama Racławicka, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Pana Tadeusza…


20 września br. uczniowie bystrzyckiej podstawówki, dzięki realizacji programu profilaktyki ,,Nie …to nie problem2” wspieranemu finansowo przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeżyli niezapomnianą przygodę w stolicy Dolnego Śląska, zwiedzając najciekawsze obiekty Wrocławia. Swoją wędrówkę rozpoczęli od Panoramy Racławickiej. Z wielkim zainteresowaniem podziwiali ogromne płótno Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające Bitwę pod Racławicami. Kolejnym punktem było Muzeum Etnograficznego, gdzie zobaczyli ludowe stroje mieszkańców Śląska oraz przedmioty codziennego użytku. Następnie klasy szóste wyruszyły w wędrówkę ulicami miasta, podziwiając zabytkowe perełki dolnośląskiej stolica. Starsi uczniowie zaś udali się do Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zgłębiali tajniki biografii Adama Mickiewicza i powstawania dzieła, a także zmierzyli się z lekcją kaligrafii. To była przygoda!

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Języków Obcych w naszej szkole

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym promującym wybrany kraj i jego język, uczestniczyli w nietypowych zajęciach na językach obcych, w czasie których mogli wykazać się znajomością państw europejskich, ich flag, zwyczajów, kultury oraz przygotowywali gazetki tematyczne przedstawiające wylosowany kraj i język.

Images: podsumowanie 015.jpg
gimnazjaliści świetnie radzili sobie ze znajomością flag oraz etymologią słów, wykazali się także znajomością przysłów w obcych językach
Wygenerowano w sekund: 0.04
1,879,881 Unikalnych wizyt